Arda Fındıkoğlu
14 Temmuz 2003

MRE Metro Group tarafından bünyelerindeki M1 TEPE Alışveriş Merkezleri`nde 15 Haziran 2003, Babalar Günü`nde düzenlenmesi planlanan tavla turnuvası için gelen profesyonel teknik destek talebine sıcak bakan WBF-Türkiye organizasyon ekibi, M1 TEPE Adana, Gaziantep, Kartal ve Konya Alışveriş Merkezleri`nde eş zamanlı yürüyecek bu organizasyon için ön çalışmalara başladı.

İllerde görev alacak direktör ve asistan direktörlerin belirlenmesinin ardından eğitimlerinin de tamamlanmasıyla organizasyonda görev alacak 10 kişilik WBF-Türkiye ekibi ortaya çıkmış oldu.

Real, Praktiker gibi mağaza zincirlerini bünyesinde bulunduran MRE Metro Group yetkililerinin yakın ilgisi ve WBF-Türkiye ekibiyle başarılı koordinasyonları ekiplerimizin ön çalışmalarını hat safhada kolaylaştırdı. Alışveriş merkezlerinin konforlu “food court” `ları turnuva mekanları olarak belirlendi.

İstanbul ve Adana “Food Court”`ları……

Bu ciddi organizasyonun aynı zamanda neşeli bir ortamda gerçekleşmesi ve Babalar Günü`nde düzenlendiğinden anlamını koruması amaçlarıyla turnuvada, iki kişilik katılımcı ekiplerin birer üyesi zar atarken tüm hamlelere iki üyenin de tartışarak karar verdiği, zar atan ekip elemanına ekibin kaptanı, hamleleri tartıştığı diğer elemana ekibin danışman oyuncusu adı verilen Double Consulting “Danışman Çiftler” oyun tarzında yürüyecek 27 Tekil Eliminasyon stilinin uygulanmasına karar verildi.

Katılımın ücretsiz olduğu ve her ilde maksimum 128 ekibin katılımının kabul edileceği M1 TEPE Babalar ve Çocukları Tavla Turnuvası`na iştirak edebilmek için, tüm katılımcı ekiplerin, turnuvanın ismi gibi babalar ve çocukları olmak üzere ikişer kişiden oluşuyor olması zorunlu hale getirildi.

“Progressive” tarzda yürüyecek turnuvada ilk dört turda 1x5, çeyrek final, yarı final ve üçüncülük müsabakalarında 1x7, final müsabakasında ise 1x9 oyunluk Tekil Eliminasyon formatı uygulanacaktı.

İllerde görevli WBF-Türkiye ekiplerinin turnuvadan bir gün önce mekanlara varmaları ve eksiklikleri gidererek tüm illerdeki M1 TEPE yetkililerinin yakın ilgisi altında turnuvada görev alacak M1 TEPE personeline de gerekli eğitimi vermeleri ile turnuva öncesi son çalışmalar da tamamlanmış oldu.

15 Haziran 2003, saat 11:00 itibariyle ekiplerin turnuva mekanlarına kabulüne başlandı ve ekip elemanları kendi çektikleri kuralarla 128`er kişilik Kura Tabloları`nda yerlerini aldılar. Saat 11:45 itibariyle Adana, Gaziantep ve Konya direktörlerinin merkez İstanbul ile yaptıkları görüşme ardından M1 TEPE Babalar ve Çocukları Tavla Turnuvası için 4 ilde aynı anda başlangıç verildi.

Turnuva tarihinin üniversite sınavı ile çakışıyor olması, tüm illerdeki katılımın belli oranda azalmasına neden oldu. Buna göre, İstanbul`da toplam 83, Adana`da toplam 62, Gaziantep`te toplam 50 ve Konya`da toplam 30 ekip kesin kayıtlarını yaptırarak ilk tur müsabakalarına çıktılar.

Katılımcı sayılarına göre ortaya çıkan “bye” eşleşmeleri ile tüm illerde birçok ekip ilk turu maç yapmadan geçme şansı buldular. Ön kaydını yaptırdığı halde turnuva mekanında yer almayan ekiplerin sayısındaki fazlalık nedeniyle, İstanbul dışındaki illerde “bye” eşleşmeleri ile dördüncü tura kadar maç yapmadan gelen şanslı ekiplerin bu durumlarının hem kendileri, hem de diğer katılımcılar için bir mizah konusu olduğunun bildirilmesi, organizasyon ekiplerimizi rahatlatan faktör oluyordu.


Bazı ekiplerin danışmanları, kaptanlarını yalnız bıraktılar.
Gaziantep`ten bir enstantane…

Tavlanın çoğunlukla amatör ruhla oynandığı Türkiye`de aslında birçok uluslararası düzeyde oyuncu var olduğu tezimiz bu turnuvada da kanıtlanıyor, tüm illerdeki tavlasever katılımcı ve izleyiciler, birçok muhteşem müsabaka takip etme şansı bularak bu günü unutulmaz bir anı olarak belleklerine yazıyorlardı.

Turların ilerlemesiyle çekişmenin de en üst seviyeye vardığı turnuvada, illerdeki direktörler arası irtibat ile turnuvanın eş zamanlı yürütümü olabildiğince sağlanmaya çalışıldı. Final müsabakalarının, dört ilde de izleyicilerin yakın ilgisi altında gerçekleşerek müthiş tavla ziyafetlerine sahne olduğu bildiriliyordu.


İstanbul finalinde ekip kaptanları Ali İsmail Başarır (solda) ve Ferhat Metin, seyircilere
TD Arda Fındıkoğlu gözetiminde heyecanlı bir müsabaka izlettiler.

Adana finalinde Tümen-Şengül eşleşmesi, Tümen ekibinin 9-4 galibiyetiyle, Gaziantep finalinde Öztürk-Cidetli eşleşmesi, Öztürk ekibinin 9-4 galibiyetiyle, İstanbul, Kartal finalinde Başarır-Metin eşleşmesi, Başarır ekibinin 10-6 galibiyetiyle ve Konya finalinde Üzer-Keklik eşleşmesi, Üzer ekibinin 9-4 galibiyetiyle sonuçlanıyor, böylelikle M1 TEPE tarafından sağlanan değerli ödüller sahiplerini bulmuş oluyordu. Bazı WBF-Türkiye üyelerinin de aileleriyle birlikte yer aldıkları turnuvanın İstanbul finalinde mücadele eden Ferhat Metin`in aynı zamanda bir WBF-Türkiye destekçi üyesi olması bizlere gurur verdi.

Finallerin tamamlanmasıyla geçilen ödül merasimlerinde M1 TEPE, il şampiyonlarını 72 ekran TV ve Home Theatre, ikincileri 55 ekran TV ve VCD Player, üçüncüleri de 37 ekran TV ile ödüllendiriyor, tüm ekiplerin oyunlar sırasında çekilen fotoğrafları ve imzalı teşekkür sertifikaları da, yine M1 TEPE tarafından bir anı olarak kendilerine takdim ediliyordu. Dereceye giren oyuncuların turnuva boyunca doldurdukları Seans Kayıt Çizelgeleri de toparlanarak WBF-Türkiye tarafından bir anı olarak kendilerine geri verildi. Çekilen grup fotoğraflarıyla ödül merasimi de sona ermiş oldu.


Adana Ödül Merasimi`nde dereceye giren oyuncular,
direktörlerimiz ve M1 TEPE yetkilileriyle birlikte poz verirken…

Dört ilde de kayda değer hiçbir aksaklık veya problemin yaşanmadığı bu organizasyon, birçok katılımcının daha sonraki aktivitelerde tekrar karşılaşmak dilekleriyle, MRE ve WBF-Türkiye ortaklığının üstün başarısıyla tamamlanmış oluyor, elde edilen başarının düzeyi de heyecan ve neşeyle dolu bir gün geçirmiş olmanın tavlaseverlerin yüzünde bıraktığı tebessümlerde ortaya çıkıyordu.

WBF-Türkiye`nin Adana, Gaziantep ve Konya`da görev alan yetkili direktörlerinin turnuva sonrası raporlarından alıntılar:

Adana`da gerek M1 TEPE yönetimi, gerekse beraber çalıştıkları yerel reklam şirketi yönetici ve elemanları bizlere beklediğimizden daha fazla yardımcı oldular. Bu organizasyon vesilesiyle Türkiye`de tavlanın daha ciddi platformlarda oynanabileceği mesajımızı verdik. Turnuva boyunca idareci ve katılımcıların ilgisi hat safhadaydı. Önceden kurgulanmış bir turnuva formatıyla karşılaşmak katılımcı ekipleri memnun etti ve tüm ekipler kurallara uymak için azami gayret gösterdiler. Zaman zaman ortaya çıkan anlaşmazlıkları bu format içinde izah etmek bizim için kolay, katılımcılar için yeterli oldu. Bazı turnuva kurallarının rakiplerin karşılıklı anlaşmaları esasına dayalı olmasının katılımcıları memnun ettiği görüldü. Tanıştığımız tavlaseverlerden tavlaya karşı ciddi yaklaşım içinde bulunanlar WBF-Türkiye Grubu`na katıldılar. Turnuvanın ilerleyen turlarında mücadele eden katılımcıların akraba, arkadaş, tanıdık, hısım sayısı artarak devam etti. Turnuva tarihinin üniversite sınavıyla çakışması nedeniyle katılımın düştüğü turnuvada dördüncü tura kadar “bye” eşleşmeleriyle maç yapmadan gelen bir ekibin şansı, kendileri için olduğu kadar diğer katılımcılar için de bir mizah konusu oldu. Turnuva sonunda şampiyonumuz, dereceye girenler ve kaybedenler dahi şahsımızda WBF-Türkiye organizasyonuna teşekkür ederek bundan sonraki çalışmalarımızdan haberdar edilme taleplerini ilettiler. WBF-Türkiye ve M1 TEPE Adana ekiplerinin etkili koordinasyonu ile turnuva başarıyla gerçekleştirilmiş oldu.

Mustafa G. Türkmen
Adana Turnuva Direktörü

Üniversite sınavı ile çakışması nedeniyle katılımın beklenenin altında kaldığı turnuvada M1 TEPE idarecilerinin yakın ilgisi, turnuvanın yürütümünü bizler için azami düzeyde kolaylaştırdı. Ekiplerin danışman oyuncuları genellikle çocuklardı. Babası heyecanlı mücadelesine devam ederken alışveriş sepetinin içinde uyuyakalan küçük bir kız çocuğu görenlerin gülüşmelerine yol açıyordu. Turnuvada yer alan oyuncular, bu kadar uzun süren bir mücadeleye alışkın olmadıklarından çeyrek finaller öncesinde turnuva komitesinin de onayı alınarak 45 dakikalık bir ara verdik. Katılımcıların sona yaklaştıkça artan stres ve heyecanlarını azaltmak dengelemek amacıyla finallerden önce bir masa etrafında toplanarak kendileriyle kısa bir sohbetimiz oldu. Kuralların kendilerine bir kez daha hatırlatıldığı bu sohbet esnasında katılımcılarımızın bu aktivitede yer almaktan duydukları hazza şahit oluyorduk. 128 ekibin ön kayıt yaptırdığı turnuvada, turnuva günü katılımın 50`ye düşmesi nedeniyle eşleşmelerin verilmesinde yaşanan ancak kısa sürede çözümlenen bazı küçük aksaklıklar dışında hiçbir sorunun yaşanmadığı, birçok oyuncunun başarılı organizasyondan memnun kalarak WBF-Türkiye Grubu`na katıldığı bu turnuva, sonuç itibariyle ekibimiz ve M1 TEPE Gaziantep yetkililerinin başarılı ortak çalışması ile tüm katılımcıların neşe ve heyecanla geçirdikleri bir Babalar Günü olarak anılara yazılmış oldu.

Cengiz Dindar
Gaziantep Turnuva Direktörü

Konya`da M1 TEPE yetkililerinin yakın ilgisiyle karşılaştık. Ön çalışmalar iki grubun başarılı koordinasyonu ile kolaylıkla tamamlanarak mekan turnuva için hazır hale getirildi. Büyük oranda orta yaş grubunun iştirak ettiği etkinlikte, M1 TEPE Konya Alışveriş Merkezi`nin şehir merkezine uzaklığı yanında turnuva başlangıç saatinin üniversite sınavıyla çakışmasının katılımı düşüren ana nedenler olduğu görüldü. Son turlara kadar hiç molanın alınmadığı turnuvada yarı final öncesinde katılımcıların talebiyle vakit namazı için 25 dakikalık bir ara verildi. Hiçbir teknik sorun veya huzur bozucu olayın yaşanmadığı çalışmamız, son derece kaliteli ve heyecanlı bir final müsabakasıyla tamamlandı. Yarı final öncesinde yarı finalist dört ekip, turnuvayı dördüncü sırada tamamlayacak ekip için de bir ödül konulmasını bizden talep ettiler. Tarafımızca turnuva komitesine iletilen bu talebin reddedilmesi sonrasında dört ekip kendi aralarında anlaşarak turnuva ikincisinin kazanacağı VCD Player ödülünü kendi iradesiyle turnuva dördüncüsüne vermesini kararlaştırdılar ve ödül merasimi sonrasında bu kararlarını uyguladılar. Bize de bu büyük sportmenlik örneğinden ötürü ekiplerimizi alkışlamak düşüyordu.

Volkan Topaloğlu
Konya Turnuva Direktörü

Bu kapsamlı organizasyondaki üstün başarılarından ötürü Sn. Mustafa Türkmen, Sn. Cengiz Dindar, Sn. Volkan Topaloğlu ve ekiplerini tebrik eder, teşekkürlerimi sunarım.

Arda Fındıkoğlu
WBF Türkiye Temsilcisi

 

M1 TEPE Babalar ve Çocukları Tavla Turnuvası

İstanbul, Kartal (83 Ekip):

Şampiyon: Ali İsmail Başarır / Tuba Aşkım Özdemir
Finalist: Ferhat Metin / Derya Metin
Yarı finalist: Turan Öztoprak / Görkem Öztoprak
Yarı finalist: Hüseyin Çalık / Zafer Çalık

Turnuva Direktörü: Arda Fındıkoğlu
Turnuva Asistan Direktörü: Selçuk Azeri
Turnuva Yetkili Personeli: Seçil İleri, Zeycan Asu Akbaş

Turnuva Komitesi: Berkant Deva, İlyas Özkan, Mehmet Barın, İlkay Çiftçisertbaşı

 

Adana (62 Ekip):

Şampiyon: Asım Tümen / Ahmet Sarpel Tümen
Finalist: Kemal Şengül / N. Seren Şengül
Yarı finalist: Hüseyin Bulut / Taner Berk Bulut
Yarı finalist: Sırrı Sert / İrfan Sert

Turnuva Direktörü: Mustafa Türkmen
Turnuva Asistan Direktörü: Sedat Balta

Turnuva Komitesi: Hasan Akol, Artuk Bağatur, Turan Polat, İlker Teker

 

Gaziantep (50 Ekip):

Şampiyon: Selim Öztürk / Seray Öztürk
Finalist: Mahir Cidetli / Melih Cidetli
Yarı finalist: Mehmet Genç / B. Çağatay Genç
Yarı finalist: Mustafa Kemal Afacan / Erkan Afacan

Turnuva Direktörü: Cengiz Dindar
Turnuva Asistan Direktörü: Abdullah Şahin

Turnuva Komitesi: Yalçın Öz, Burak Makaracı, Kaya Çulha, İsmail Yalın

 

Konya (30 Ekip):

Şampiyon: Ziya Üzer / Şevket Üzer
Finalist: İlhan Keklik / İbrahim Keklik
Yarı finalist: Ahmet Reyhan / Aslı Reyhan
Yarı finalist: Varlık Ural / Çağlar Ural

Turnuva Direktörü: Volkan Topaloğlu
Turnuva Asistan Direktörü: Gökhan İrfanoğlu

Turnuva Komitesi: Ersin Bal, Erdoğan Güzel, Ünal Gökgöz, Selami Aysan

 

WBF-Türkiye Şampiyonlararası Gösteri Grubu Müsabakaları:

M1 TEPE Kartal Alışveriş Merkezi`nde M1 TEPE Babalar ve Çocukları Tavla Turnuvası İstanbul ayağı devam ederken, katılımcıların gerçek şampiyonlarla tanışmaları ve WBF-Türkiye`nin tanıtımı amacıyla, önceki WBF-Türkiye organizasyonlarında üstün başarı göstermiş olan bazı ustalar mekana davet edilerek aralarında gösteri amaçlı bir 1x7 Round Robin Eliminasyonu turnuvası organize edildi.

Bu mini turnuvada WBF-Türkiye I. Geleneksel Tavla Turnuvası yenilgisiz şampiyonu ve halen WBF-Türkiye genel sıralama lideri Bengi KALAY, WBF-Türkiye III. Geleneksel Tavla Turnuvası şampiyonu Devrim ÖZDEMİR, WBF-Türkiye teknik destekli SİM Cafe I. Ödüllü Tavla Turnuvası şampiyonu Tevfik YILDIRIM ile WBF-Türkiye teknik destekli SİM Cafe II. Ödüllü Tavla Turnuvası Swiss Model şampiyonu ve Avusturya`da 2nd Velden Open Backgammon Championship `te Türkiye`yi temsil eden ekip üyesi Ayhan SERİN yer aldılar.


Serin-Kalay (önde) mücadelesi devam ederken,
T.Yıldırım ile D.Özdemir şampiyonlar grubunun liderlik müsabakasına çıkarlarken…

Aldıkları skorların bu oyuncuların resmi statü ve istatistiklerine işlendiği bu yan aktivite, WBF-Türkiye ile yeni tanışan ana turnuva katılımcıları için ilgi çekici oldu. Gösteri grubunun ilk müsabakasında D.Özdemir, zorlu mücadele sonucunda Kalay karşısında aldığı 7-5`lik galibiyetle bir adım öne çıkıyor, aynı zamanda aileleriyle ana turnuvada da yer alan ve ikinci turda şans eseri eşleşmiş olan T.Yıldırım ve Serin`in gösteri grubu mücadelesinden, rakibini ana turnuvadan elemiş olan T.Yıldırım yine galip ayrılıyordu.

D.Özdemir`in gününde olmayan Serin`e karşı 7-6 ve T.Yıldırım`ın Kalay`a karşı 7-5`lik galibiyetleri sonrasında son maçlarda D.Özdemir, ana turnuvadan üçüncü turda elenen T.Yıldırım`ı 7-1 mağlup ederek üçte üç yapıyor, gösteri grubunun şampiyonu olması yanında WBF-Türkiye genel sıralamasında Kalay`ın uzun süredir koruduğu liderliği devralarak birinci sıraya yükselmiş oluyordu. T.Yıldırım`ın ikinci olduğu gösteri grubunun son maçında Serin`i 7-1 mağlup eden Kalay üçüncü, Serin de dördüncü oldu.

#
OYUNCU
PUAN
AVG.
A.O.
S SÜRE
1
Devrim Özdemir
3
9
21
145
2
Tevfik Yıldırım
2
1
15
128
3
Bengi Kalay
1
2
17
142
4
Ayhan Serin
0
-12
9
151

Ana turnuvada dereceye giren ekipler ödüllerini derecelerine göre Şampiyonlar Grubu`ndaki oyunculardan aldılar. Şampiyonlarımızı tebrik eder, bu yan aktivitedeki katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunarız.


M1 TEPE Babalar ve Çocukları Tavla Turnuvası İstanbul Organizasyon Ekibi.

 

           

 

© 2003 WBF-Türkiye

Turnuva albümü için tıklayınız >>>