SALZBURG`DA ZAR SESLERİ…

 

Arda FINDIKOĞLU

15 Mayıs 2004

 

Cemiyetimizin önceden Fransa, Enghien-les-Bains`deki ilk organizasyonunda yer aldığı World Backgammon Association “WBA”`nın ikinci uluslararası turnuvası, I. Salzburg Açık Tavla Şampiyonası, 22-25 Nisan 2004 tarihlerinde Avusturya`nın ve tabir yerinde ise tüm Avrupa`nın kültür ve sanat merkezi Salzburg`da gerçekleşti.

 

Arka fonda Alp Sıradağları`nın azametli görüntüsünün müthiş bir ambiyans yarattığı Salzburg`da şehir merkezinden yaklaşık 20 dakikalık mesafedeki tarihi “Schloss Klessheim” şatosu turnuva mekanı olarak belirlenmişti. Yakın zamanda geniş çaplı bir restorasyondan geçmiş olan ve son derece estetik bir mimariye sahip bu tarihi mekanda Avrupa`nın sayılı üstatlarıyla mücadele edecek olmak tüm katılımcılar için heyecan vericiydi. Mekanın geniş ve yemyeşil bahçesinde yapılan yürüyüşler ise başlı başına bir keyifti.


Turnuva mekanı, tarihi “Schloss Klessheim”`ın ana girişi…

WBA ana direktörü Chiva K. Tafazzoli ve ekibinin yürüteceği I. Salzburg Açık`ta cemiyetimizi temsil eden ekip, WBA Türkiye temsilcisi sıfatıyla ekip lideri Arda Fındıkoğlu, Enghien-les-Bains ekibinde de yer almış olan senelerin oyuncusu üstat Haluk Oral, II. Velden Açık`ta cemiyetimizi başarıyla temsil etmiş olan üstat Ayhan Serin ve Eczacıbaşı Satranç Takımı`ndaki başarısını gün geçtikçe tavlada da yakalamakta olan üstat Feza Diyarbekir`den oluşmaktaydı. Viyana`da ikamet etmekte olan, “Yazışmalı Satranç”`ta bir dünya şampiyonluğuna sahip değerli üstadımız Tunç Hamarat`ın da aramıza katılmasıyla ekibimiz bütünüyle ortaya çıkmış oluyordu.

Aralarında Tardieu, Slattery, Spörk, Hellwag ve Gagua gibi dünya çapında ustaların olduğu, 16 ülkeden 44 katılımcının yer aldığı şampiyona için bu rakam ilk bakışta düşük gözükse de, ilk defa düzenlenen bir turnuva için yeterli olması bir sonraki sene için organizatör WBA`yı umutlandırmaktaydı. Eklemek gerekir ki, birbirleriyle son derece başarılı bir uyum yakalayan ekibimiz elemanları, baştan sona bu turnuvanın kesinlikle en sempatik grubunu oluşturdu.

 

Türkiye Ekibi Oyuncuları:

(Soldan Sağa) Haluk Oral, Ayhan Serin, Tunç Hamarat, Arda Fındıkoğlu, Feza Diyarbekir.

 

Şampiyona, 22 Nisan`da ana turnuvaya kaydını yaptırmış herkese açık olan ve toplam 26 katılımcının yer aldığı Warm-Up yan aktivitesi ile start aldı. Bunun yanında Quarter, Danışman Çiftler, President`s Trophy, Nackgammon Blitz ve Jackpot yan aksiyonlarıyla katılımcılar ertesi gün başlayacak ana turnuva öncesinde konsantre olma ve oyunlarını değerlendirme olanağı yakalıyorlardı.

 

Bu şekilde 23 Nisan akşamına kadar keyifli yan aktiviteler ile yavaş yavaş yükselen heyecan grafiği, ana turnuvanın start alması ile tepeye vurdu. 3 ayrı kategoride oynanacak ana turnuvada  Champion kategorisinde 17, Intermediate`da 18, Beginner`da da 9 oyuncu mücadele ederken, ekibimiz elemanlarından Oral Champion`da, Hamarat, Serin ve Fındıkoğlu Intermediate`da, Diyarbekir ise Amateur`de yer alıyorlardı.

 

Champion kategorisindeki temsilcimiz Oral, katıldığı Quarter yan aktivitesinde 2003 Avrupa Şampiyonu John Slattery ile başabaş
bir müsabaka çıkartırken (solda), Fındıkoğlu, Warm-Up çeyrek finalinde Marturosian`ı geçmeyi başarıyordu (sağda).

 

Son sürat başlayan ana turnuvada 24 Nisan`da Teselli kademesinin start almasının ardından, 25 Nisan`da başlayan Son Şans turları ile tüm kategorilerde finallere ulaşıldı.

 

Amateur kategoride Dr. Serge Paukovics (AUS), 11 oyunluk finalde Ingeborg Haussleiter (GER)`i mağlup ederek şampiyonluğu yakaladı. Teselli kademesinde mutlu sona ulaşan isim bu kategorideki temsilcimiz Diyarbekir`i elemiş olan Jo Curl (UK) oluyordu. Son Şans finalinde Diyarbekir`e üstünlük sağlayan Robert Theuermann (AUS), Amateur kategorinin son galibi oldu. Ekibimizden Diyarbekir`in oynadığı tüm müsabakaların kritik anlarındaki şanssızlığı bizleri olduğu kadar rakiplerini de hayrete düşürmüştü. Kendisinin tüm olumsuzluklara rağmen koruduğu sportmen tavrı ise saygı topluyordu.

 

Amateur Son Şans finalinde Diyarbekir-Theuermann müsabakasından bir enstantane…

 

15 oyunluk Intermediate kategorisi finali, yarı finalde ekibimiz elemanlarından Hamarat`ı geçmeyi başaran Harutun Marturosian (ARM) ile Fındıkoğlu`nu turnuvadan elemiş olan sempatik Rosey Bensley (UK) arasındaydı. Müsabakanın galibi Marturosian kupanın sahibi oldu. Hamarat`ın yarı final oynayarak kazandığı kupa ise ekibimizi gururlandırmaktaydı. Diğer ekip üyemiz Serin ise çeyrek finalde elenmişti.

 

Bu kategorinin Teselli kademesinde şampiyonluğu tecrübeli Martin de Bruin (ABD/İspanya) alırken, Serin`in çeyrek final, Fındıkoğlu`nun yarı final oynadığı Son Şans kademesinde mutlu sona ulaşan Andy Bell (UK) oldu.

 

Intermediate kategorisinde Serin (solda), 2003 Avrupa Şampiyonası Champion kategorisi şampiyonu Horst Ernst`i mağlup ederken,

Hamarat (sağda) çeyrek finalde açık ara geriye düştüğü müsabakada Martin de Bruin`i müthiş tekniğiyle devirdi.

 

Champion kategorisinin 21 oyunluk finali, tecrübeli Tobias Hellwag (GER) ile uluslararası cemiyetin yeni tanıştığı ve son aylardaki başarısıyla adından söz ettiren Thomas Lenz (GER) arasındaydı. Hellwag tecrübesini yansıttığı müsabakayı çok büyük bir direnişle karşılaşmadan kazanmayı biliyor ve I. Salzburg Açık`ın en büyük ünvanını kazanıyordu. Ekibimiz elemanlarından Oral`ı elemiş olan Nodar Gagua (GEO) Teselli`de, François Tardieu (FRA) da Son Şans`da şampiyonluğu alan isimler oldular.

 

Ana turnuva yanında yan aktivitelerde de şampiyonlar yavaş yavaş ortaya çıkmaktaydı. Warm-Up`da Fındıkoğlu`nu yarı finalde geçmeyi başaran Andy Bell (UK), finalde tanıdık isim Bensley (UK)`i de mağlup ederek şampiyonluğu ve Intermediate Son Şans kademesinin ardından ikinci kupasını alıyor, 16 ekibin yer aldığı Danışman Çiftler`de Tafazzoli/Lenz ikilisi, finalde rüya ekip Hellwag/Tardieu`ye üstünlük sağlıyorlardı.

 

Super Jackpot`ta Slattery-Tardieu müsabakası müthiş bir çekişmeye sahne olurken (solda),

Danışman Çiftler yan aktivitesinde Tafazzoli/Lenz ikilisi finalde rüya ekip Hellwag/Tardieu`yu devirmeyi başardı (sağda).

 

Komşu Bulgaristan`ın sempatik temsilcisi Nadya Marinova, kazanmayı çok istediği kupalardan birine President`s Trophy finalinde Max Modesti (ITA)`yi geçerek ulaşıyor, Super Jackpot`ta John Slattery (UK), Ladies Tournament`da Bambi de Bruin (SPA), After Tourney`de de Dod Davies (UK) evlerine ödülle dönen isimler oluyorlardı.

 

Nackgammon Blitz yan aktivitesi ekibimiz için önemli hale gelmişti. Üstat Tunç Hamarat`ın ekibimize ana turnuvada kazandırdığı kupanın yanında bir ikincisini alma ümidimiz Fındıkoğlu`nun bu 32 kişilik yan aktivitede girdiği 2 noktadan da yarı finale ulaşması ile en üst düzeye varmıştı. Birinci yarı final müsabakasında efsane isim Tardieu ile karşılaşan Fındıkoğlu bu müsabakayı kaybediyor, ümitler Tafazzoli ile oynanacak ikinci yarı final müsabakasına kalıyordu. Son derece çekişmeli geçen mücadelede ibre Fındıkoğlu`nun tarafındayken üst üste attığı birkaç çift Tafazzoli`yi yarışta avantajlı hale getirse de, son atışta Tafazzoli`ye oyunu kaybettiren tek zar 2/1`in tablaya oturmasıyla Fındıkoğlu finalde Tardieu ile rövanşa çıkma hakkına erişiyordu. Final mücadelesi iki tarafın izleyenler için son derece keyifli şovuna sahne oldu. Defansif stili tercih eden Fındıkoğlu, Arka Oyun`unu kuvvetlendirmeyi deneyen Tardieu`ye karşı oyunu yeterince yavaşlatmayı başararak rakibin stratejisinin şanssız bir çiftle çökmesi üzerine atağa geçip rövanşı ve şampiyonluğu alan isim oluyordu.

 

Nackgammon Blitz finalinde Fındıkoğlu (solda), Tardieu`den rövanşı almayı başardı.

 

Şampiyonanın böylelikle sonuna gelinmiş oluyordu. Ekiplerimizin katıldıkları her uluslararası organizasyondan bir kupayla dönme geleneğinin sürdürülmüş olması yanında, bu kez ülkemize iki kupa kazandırmış olmak bizleri gururlandıran noktaydı. Sıra ödül merasimine gelmişti.

 

Şampiyonaya ev sahipliği yapan “Schloss Klessheim” `ın özel salonunda gerçekleştirilen kapanış galası, turnuva direktörü Chiva K. Tafazzoli`nin turnuva ko-direktörü Laurent Arnone ve diğer emeği geçenlere teşekkür konuşması ile başladı. Katılan ülkelerin isimlerinin teker teker okunmasının ardından ödül merasimine geçildi. Şampiyonada derece alanların alkışlarla kürsüye davet edilmesi ve ödüllerinin takdimi ile merasimin de tamamlanmasının ardından bir sonraki organizasyonda buluşmak dilekleriyle ekipler için geri dönüş süreci başlıyordu.

 

Ekibimiz elemanlarının şampiyona boyunca konakladığı Gasthof Kamml, diğer birçok oyuncunun da tercihi idi. Bu süreçte otel personelinin de güleryüzü ve yakın ilgisi ile yeni dostluklara imza atıldı, eski dostluklar perçinlendi. Şampiyonadan arta kalan zamanda hep birlikte oynanan Şuet müsabakaları hafızalardan silinmeyecek enstantanelere sahne oldu.

 

Gasthof Kamml`daki kahvaltı sonrası Şuet partilerinde neşeli saatler geçiren ekibimiz elemanları (solda)

otel personeline de yakın ilgilerinden ötürü teşekkürlerini sundular (sağda).

 

Fındıkoğlu`nun şampiyona boyunca çeşitli aksiyonlarda birkaç kez karşılaşacağını bilmeden başlangıç öncesinde şans getirmesi için Bensley`e verdiği bozuk para bu turnuvada kendisinin fazlasıyla işine yaramıştı. Bu bozukluk bir sonraki buluşma noktası olan Velden`de de işe yarayacak mıydı? Bunu hepimiz merak ediyorduk.

 

Ekip olarak Türkiye`yi temsil edeceğimiz bir sonraki organizasyon, 20-23 Mayıs 2004 tarihlerinde Velden, Avusturya`da gerçekleşecek olan 16. Avrupa Modern Tavla Şampiyonası`dır. Konu ile ilgili bilgi almak için [email protected] adresine e-postalarınızı bekleriz.

 

 

I. Salzburg Açık Modern Tavla Şampiyonası
22–25 Nisan 2004 / Salzburg, Avusturya

 

CHAMPION Kategorisi (17 oyuncu):

 

Ana Kademe:

Şampiyon Tobias Hellwag - Almanya
Finalist Thomas Lenz - Almanya
Yarı finalist Heinz Edy - Avusturya
Yarı finalist Rainer Spörk - Avusturya

 

Teselli Kademesi:

Şampiyon Nodar Gagua - Gürcistan
Finalist Christos Groutsos - Yunanistan

 

Son Şans:

Şampiyon François Tardieu - Fransa
Finalist Dod Davies - İngiltere

 

 

INTERMEDIATE Kategorisi (18 oyuncu):

 

Ana Kademe:

Şampiyon Harutun Marturosian - Ermenistan
Finalist Rosey Bensley – İngiltere
Yarı finalist Tunç Hamarat - Türkiye
Yarı finalist Georgy Balkandiijsky - Bulgaristan

 

Teselli Kademesi:

Şampiyon Martin de Bruin – ABD/İspanya
Finalist Neculai Axinte - Romanya

 

Son Şans:

Şampiyon Andy Bell - İngiltere
Finalist Andrej Markov - Bulgaristan

 

Bayanlar Özel Ödülü:

Rosey Bensley – İngiltere

 

 

AMATEUR Kategorisi (9 oyuncu):

 

Ana Kademe:

Şampiyon Dr. Serge Paukovics – Avusturya
Finalist Ingeborg Haussleiter - Almanya
Yarı finalist Pat Götz - ABD
Yarı finalist Susanne Lederer - Avusturya

 

Teselli Kademesi:

Şampiyon Jo Curl - İngiltere
Finalist Kristoffer Hötzeneder - Avusturya

 

Son Şans:

Şampiyon Robert Theuermann – Avusturya
Finalist Feza Diyarbekir - Türkiye

 

Bayanlar Özel Ödülü:

Ingeborg Haussleiter - Almanya

 

 

Warm-Up (26 oyuncu):

Şampiyon Andy Bell - İngiltere
Finalist Rosey Bensley – İngiltere

 

Danışman Çiftler (16 ekip):

Şampiyon Thomas Lenz / Chiva K. Tafazzoli – Almanya / İran
Finalist Tobias Hellwag / François Tardieu – Almanya / Fransa

 

President`s Tournament – 1 Oyunluk Maçlar (128 oyuncu):

Şampiyon Nadya Marinova - Bulgaristan
Finalist Max Modesti – İtalya

 

Gamesgrid Nackgammon Blitz (32 oyuncu):

Şampiyon Arda Fındıkoğlu - Türkiye
Finalist François Tardieu – Fransa

 

Super Jackpot (8 oyuncu):

Şampiyon John Slattery - İskoçya
Finalist Tobias Hellwag – Almanya

 

Ladies Tournament (8 oyuncu):

Şampiyon Bambi de Bruin – İspanya

 

“After Tourney” Tournament (8 oyuncu):

Şampiyon Dod Davies - İngiltere

 

Direktör: Chiva K. Tafazzoli – İran/Almanya.
Organizasyon: WBA Dünya Modern Tavla Birliği Organizasyon Ekibi

 

© 2004 WBA-Türkiye