Türkiye, Nova Gorica`da Klasını Konuşturdu.
 

Arda Fındıkoğlu

23 Eylül 2002

Avrupa Modern Tavla Şampiyonası, Dünya Tavla Federasyonu (WBF) tarafından, 1989 yılından beri her sene düzenlenen büyük ve saygıdeğer bir organizasyondur. 2002 ylında 14. kez ve 2-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olan bu şampiyonada mekan olarak her zamanki gibi Slovenya`nın İtalya sınırındaki şirin kenti Nova Gorica seçilmiştir.

Slovenya, 20,273 km2`lik yüzölçümüyle (Türkiye`nin 1/40`ı kadar) Avrupa`nın göbeğinde yer almakta, Avrupa`nın çeşitli ülkelerinden gelen katılımcıların tüm ulaşım araçlarıyla son derece kolay ulaşabilecekleri bir konumdadır. İtalya, Avusturya, Hırvatistan, Macaristan ve 46 kilometre genişliğindeki Adriyatik kıyısı, Slovenya`nın sınırlarını çizmektedir.   

Gerçekten muhteşem doğa manzaralarına sahip bu ülkede toprakların yarısı ormanlık alanlar, dağlar, göller ve şelalelerle kaplıdır. Bu doğal güzelliklerin içinde yüzlerce hayvan, bitki ve kuş türü yaşamaktadır.  

Nova Gorica`daki HIT Casino Park Hotel`de yüksek başarıyla gerçekleştirilen turnuvaya gelince.... Türkiye`nin ilk defa temsil edileceği turnuvanın bu seneki en büyük özelliği, 28 ülkeden 242 oyuncuyla rekor katılımın gerçekleşmiş olmasıydı. Bu rakam, geçen seneki katılıma kıyasla %32`lik bir artış olduğunu gösteriyor, bu geleneksel organizasyonun Avrupa`nın en önemli turnuvalarından biri olduğu görülüyordu.

Önceki Avrupa şampiyonları François Tardieu, Fransa (2001) ve Harald Johanni, Almanya (2000); Dünya Şampiyonları Mike Svobodny, ABD (1984) ve Paul Magriel, ABD (1978); 2001 Czech Open Şampiyonu Volker Sonnabend, Almanya ve daha birçok dünya çapında oyuncu da, bu turnuvada yerlerini almışlardı.

WBF Başkanı Alberto da Pra`nın oyuncuları karşılaması ve herbiriyle teker teker ilgilenmesi yanında, tecrübeli WBF Genel Sekreteri Marco Fornasir ve başarılı ekibi tarafından gösterilen kusursuz yönetim anlayışı, bu turnuvanın daha en baştan herkesin saygısını kazanmasını sağlıyordu.

Masalarda prestiji hat safhadaki Dal Negro turnuva takımlarının kullanılıyor olması oyunların zevkini bir kat daha arttırıyordu. Makul fiyata tavla takımı, kitap, zar vb. almak isteyenler için her zamanki gibi gezici standlarıyla Bambi ve Martin De Bruin de oradaydı.

Photograph

WBF Türkiye temsilcisi Arda Fındıkoğlu ile turnuva direktörü WBF Genel Sekreteri Marco Fornasir.

Turnuva heyecanı, 1991 Avrupa Şampiyonu Heiner Haussleiter`ı anmak vesilesiyle düzenlenen Warm-Up turnuvası ile başladı. Ana turnuvaya kaydını yaptırmış tüm oyunculara bedava olan bu mini turnuvada katılımcılar, çeşitli kategorilerden diğerlerine karşı oyun tekniklerini tekrar gözden geçirme şansı buldular. 7 turluk mücadele finalinde iki Alman`ın kapışması sonucunda ilk şampiyonluk, Marcus Faltermann`ı mağlup eden Volker Sonnabend`e gidiyordu.

Sırada İtalya`dan saygıdeğer Alfredo ve Maria Sperti`nin sponsorluğunu üstlendiği Sperti Kupası heyecanı vardı. Katılım tüm WBF destekçilerine bedava olan bu mini turnuvada ise katılımcılar lüks deri kaplama Sperti Tavla Takımı için yarıştılar. Almanya`dan Harald Johanni, finalde İsrail`den Oren Avidor`u mağlup ederek tavla takımı koleksiyonuna bir yenisini ekliyordu. Ana turnuva öncesinde şu ana kadar Almanların engellenemeyen açık başarısı görülmekteydi.

6 Eylül`de manuel çekilen kuralar ile eşleşmelerin belli olması sonucunda tüm kategorilerde ana turnuva başlangıcı verildi. 72 Intermediate, 93 Champion, 77 Master  katılımcısı ilk andan itibaren kendilerini bu heyecana kaptırıyor, 3 gün sürecek ana turnuva başlıyordu. Türkiye`den Cengiz Dindar ve aynı zamanda turnuva komitesinde yer alan Arda Fındıkoğlu da, Champion kategorisinde şanslarını deneyeceklerdi.

Birinci tur maçları tamamlanmadan kayıtlar kapanıyor, direktör Fornasir tüm kategoriler için para ödülü dağılımını ve toplam dağıtılacak para ödülü miktarını anons ediyordu....58,450€!!!

Tüm kategorilerde maçlar son sürat devam ederken Automatic Progressive Consolation ve Last Chance kademelerinin de açılmasıyla heyecan hat safhaya ulaşıyor, bu fırtına bizleri 8 Eylül`deki finallere taşıyordu.

Intermediate kategorisinin 13 oyunluk Tekil Eliminasyon finali, Romanya`dan Neculai Draganutta ile WBF Başkanı, İtalya`dan Alberto da Pra arasında oynandı. Müthiş mücadelenin sonunda Draganutta ömründe ilk kez katıldığı bir uluslararası organizasyonda Intermediate kategorisi şampiyonu ünvanını alıyor, bu hak edilmiş derece seyirciler tarafından ayakta alkışlanıyordu. Romanya Tavla Federasyonu Genel Sekreteri saygıdeğer Radu Liviu, oyuncusunun bu başarısı sonucunda haklı bir gurur yaşıyor ve bunu bizlerle paylaşıyordu.

Photograph

Arda Fındıkoğlu, Radu Liviu ve eşi ile sohbette.

İsviçre`den Rolf Vetsch ve İtalya`dan Carlo Fachetti, Champions kategorisi finalistleriydi. Vetsch yarı finalde, ilk tecrübesi olmasına rağmen bu noktaya kadar bir nevi destan yazarak ulaşan Cengiz Dindar`a karşı verdiği kıyasıya mücadeleden zor da olsa mutlu ayrılmıştı ve aldığı bu galibiyetle motivasyonu hat safhaya ulaşmış şekilde finale çıktı. Fachetti de dünya çapında bir oyuncu olmasına rağmen Vetsch karşısında tutunamıyor ve 17 oyunluk Tekil Eliminasyon maçının galibi ve Champions kategorisi şampiyonu Rolf Vetsch oluyordu.

Photograph

İftihar kaynağımız Cengiz Dindar (sağda), İsviçre`den Rolf Vetsch

karşısında finale kalabilmek için mücadele veriyor.

2002 Avrupa Şampiyonu ünvanı, Masters kategorisi finali ile sahibini bulacaktı. Meşhur İngiliz centilmeni Alistair Hogg veya Norveç`ten 23 yaşındaki üniversite öğrencisi ve bu oyunu son 18 aydır oynayan Katja Sophie Spillum.

İnkar edilemez ki, hiç kimse Spillum`un bu noktaya ulaşabileceğini tahmin bile edemezdi. Finalin favorisi Hogg`du fakat Spillum müthiş tekniğini şansıyla birleştiriyor ve 19 oyunluk final maçında 15-0 öne geçiyordu. Ünvan Spillum`a çok yakındı fakat Hogg pes etmiyor, durumu 15-9`a taşıyordu. Fakat Spillum`u durdurmak mümkün değildi. Son oyunda Hogg`un şanssızlığının da etkisiyle ikiye katlanmış pozisyonda mars kazanarak 4 puan birden alıyor ve 19-9`luk final skoruyla 2002 Avrupa Şampiyonluğu`nu ilan ediyordu!

Photograph

Katja Sophie Spillum (ortada), 2002 Avrupa Şampiyonu.

Birçok Quarter ve Jackpot yan aksiyonlarının da organize edildiği turnuvada ana yan aksiyonlardan 1 Oyunluk Blitz Turnuvası İtalya`dan Giuseppe Rigon, 500€ Super Jackpot Avusturya`dan Heinz Edy tarafından kazanıldı.

Kapanış galası ve ödül merasimi esnasında katılımcılar uzun maratonun yorgunluğunu kadife sesli İtalyan şarkıcı Gisella`nın şarkıları eşliğinde leziz Sloven yemeklerinden tadarak (Türk mutfağı gibisi yok!) üzerlerinden atıyorlardı.

Ödül merasiminde, 9 ülkenin temsilcilerinden (İtalya, Türkiye, Norveç, Almanya, Romanya, Avusturya, ABD, İran ve Fransa) oluşan WBF Başkanı da Pra yönetimindeki turnuva komitesinin anons edilmesinden sonra tüm kategorilerde dereceye giren oyunculara kupa ve ödülleri alkışlarla takdim edildi.

Photograph

Direktör Fornasir (sağda) ve ödül merasiminde dağıtılmayı bekleyen bir masa dolusu kupa ile ödül.

Sıra Spillum`un ünvanı devralmasına geldiğinde direktör Fornasir, son şampiyon Fransa`dan François Tardieu`yu sahneye davet ediyor, Tardieu şampiyonluk kupasını sahibine takdim ediyor ve Katja Sophie Spillum 2002 Avrupa Şampiyonu olarak onurlandırılıyordu. Kupasını aldıktan sonra küçük bir konuşma yapması istendiğinde Spillum tüm arkadaşları ve turnuvayı düzenleyen ekibe teşekkürlerini sunarken gözleri yıldızlar gibi gururla parlıyordu. Gerçekten müthiş bir başarıya imza atmıştı ve bu ismin ileride daha çok duyulacağından kimsenin şüphesi yoktu. Seremoninin sonunda Fornasir 2003`teki hedeflerinin 300 katılımcı olduğunu ilan ettiğinde ortalık alkış sesleriyle inliyordu.

Bu sene, Türkiye Avrupa Şampiyonası`nda resmi olarak ilk kez temsil edildi ve bu bizler için çok önemli bir tecrübe oldu. Turnuvada ülkemizi temsil eden idealist dostumuz Cengiz Dindar hepimizin gururu oldu ve uluslararası tecrübesizliğine rağmen Champions kategorisinde yarı final oynayarak büyük bir başarıya imza attı. Umuyoruz ki bu başarı, son derece yeterli olan Türk oyuncularının çekingenliklerini üzerlerinden atıp uluslararası arenada yer almaya başlamalarına bir vesile olacaktır. WBF Türkiye Grubu lideri sıfatıyla Sn. Cengiz Dindar`ı tekrar tebrik eder, WBF Başkanı da Pra, turnuva direktörü Fornasir ve ekibine de yakın ilgi ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkürlerimi sunarım.

Photograph

WBF Başkanı Alberto da Pra, Cengiz Dindar`ı şahsen tebrik ederken.

 


 

Fotoğraflar, Nino di Bella`nın Katja S. Spillum çekimi dışında WBF Türkiye Grubu`na aittir. İzinsiz kullanılamazlar.