DÜNYA TAVLA FEDERASYONU, WORLDWIDE BACKGAMMON FEDERATION

2004-09-06

Dünya Tavla Federasyonu "WBF", 1986 yılında Alberto da Pra adlı İtalyan bir mühendis tarafından kurulmuş olup, o günden bugüne dünya çapında düzenlenen organizasyonlarla adını duyurmuş olan büyük bir cemiyettir. Merkezi Mendrisio, İsviçre'de bulunmakta olan federasyonun başkanlığını halen Alberto da Pra yürütmektedir. Genel sekreterlik görevini ise Marco Fornasir üstlenmiştir.

WBF'nin ana amacı, dünyada birçok ülkede değişik isimlerle oynanan ve aslında küçük varyasyonlar gösteren oyun kurallarını belli standartlar altında birleştirerek, bir şans oyunu olmaktan öte zeka ve strateji oyunu olarak kabul görmesini sağlamaktır.

WBF teşkilatı, merkezdeki yöneticiler ve Disiplin Komitesi altında dünyanın çeşitli ülkelerindeki ulusal temsilciler ile bunlara bağlı yerel temsilciler ve destekçilerden oluşmaktadır. WBF, bugün dünyanın 43 ülkesinde temsilcilere sahiptir. Türkiye, 2000 yılında federasyona dahil olmuştur. Arda Fındıkoğlu, WBF Türkiye Temsilcisi sıfatıyla organizasyonun Türkiye lideridir. WBF'nin ana internet sitesine www.wbf.net adresinden ulaşılabilir.

WBF stratejisi aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır:

TANITIM ve KOORDİNASYON: Ulusal ve yerel temsilcilikler tarafından yerine getirilir.

DÜZENLEME ve KONTROL: Turnuva, seminer, vb. gibi tavla organizayonları üzerinde WBF Disiplin Komitesi vasıtasıyla yerine getirilir.

STANDARDİZASYON: Tüm dünyadaki değişik tavla kurallarının irdelenerek tek bir ana standardın oluşturulması çalışmalarıdır.

ONAYLAMA: Bir önceki yıldan tasdikli federal direktör, temsilci ve destekçilerin her yıl tekrar onaylanması ve listelenmesi çalışmalarıdır.

YAYINLAMA: Destekçi bilgileri ve turnuva raporları internette düzenli olarak yayınlanır. Temsilcilere her sene tanıtım kartı çıkartılarak adreslerine postalanır.

WBF, temel kurallara ve davranış kıstaslarına %100 bağlı olan destekçiler kazanmayı hedef bilmekte, WBF stratejilerine uyulması yoluyla uzun vadede dünya çapında tavladan gerçekten zevk alan, temiz, dürüst ve doğru kişilerin oluşturduğu büyük bir cemiyete kavuşulmasını amaçlamaktadır. Bazı basit kıstasları yerine getiremeyen (örneğin maç boyunca huzur bozucu konuşmalar yapmayı huy haline getirmiş) kişiler, WBF'nin hedef kitlesinin dışındadır. Gerçek hayat dışında internetteki birçok sitede de oyuncu olarak yer alan WBF destekçilerinin sportmenlik düzeyinden herkes emin olmalıdır. Herhangi bir WBF destekçisi ile ilgili şikayetler [email protected] adresine e-posta yoluyla veya yakınınızdaki yetkili kişilerle irtibata geçmek suretiyle merkeze bildirilebilir.

WBF'ye yerel temsilci veya destekçi olarak katılmak son derece kolaydır ve herhangi bir ücrete tabi değildir. [email protected] adresine e-posta göndermek veya yakınınızdaki yetkili kişilerle irtibata geçmek suretiyle bu talebinizi bildirmeniz yeterli olacaktır. WBF üyeliği, gönüllü çalışma esasına dayalı olup ulusal ekip ve destekçilere düzenli bir ücret ödenmez. Bunun yanında WBF destekçilerine çeşitli organizasyonlarda bazı ayrıcalıklar tanınmaktadır. (Ör: katılım önceliği, indirimli fiyatlar, vb.) WBF'nin herhangi bir kişinin üyelik başvurusunu kabul etmeme veya üyelikten ihraç etme hakları saklıdır.

WBF üyeliğinden ayrılmak da son derece kolaydır. Merkeze yollanacak bir e-mail, yakınınızdaki yetkili kişiye bildirim veya her yılın 1-31 Ekim tarihleri arasında üyelik yenileme başvurusu yapılmaması yollarıyla üyelikten çıkılmış olur. Üyelikten ayrılırken hiçbir şekilde sebep bildirme zorunluluğu yoktur.

WBF, Tavla'nın bir “Strateji Sporu” olduğuna inananların
buluşma noktasıdır.

 

Tercüme: Arda Fındıkoğlu, WBF Türkiye Temsilcisi, 21.08.2003Kayıt Giriş
Sifremi unuttum!

E-Mail Doğrulama

Kayıt Giriş
Şifreniz mail adresinize gönderilecektir.
Kayit